VMware Ubuntu Kurulumu

WMware’ye ubuntu kurmayı anlatacağım. Öncelikle VMware ayarı yapmak için buraya tıklayarak ayar yapma sayfasına gidip adımları tamamladıktan sonra burdaki adımları uygulamanızı öneririm.

Eğer ubuntu kurulum dosyanız yoksa bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Kurduğumuz Sanal Makineye Tıklayıp CD/DVD kısmına giriyoruz. Use ISO İmage File seçeneğini aktif hale getiriyoruz, browseden indirdiğimiz ubuntu kurulum dosyasını seçiyoruz ve OK diyoruz.

Daha sonra Power on this Virtual Machine diyerek makinemizi çalıştırıyoruz.

İlk olarak bize dili soruyor. Türkçe seçip ubuntuyu kur diyoruz. Ama tavsiyem İngilizce yapmanızdır daha iyi öğrenirsiniz.

Klavye olarak iki taraftada Türkçe seçip devam et diyoruz.

Updates and other software penceresinde normal installationu seçiyoruz, güncelleştirmeleri de yüklesin diyoruz ve devam et diyoruz.

Biz sanal makine kullandığımız için Diski sil ve ubuntu yükle seçeneğini seçip şimdi yükle diyoruz. Karşımıza çıkan pencereyede devam et diyoruz.

Neredesiniz kısmına bulunduğunuz konumu işaretleyip devam et diyoruz.

Son olarak adımızı, bilgisayar adını, kullanıcı adı ve şifreyi girerek devam et diyoruz. Ve kurulum işlemi başlıyor. Kurulum bittikten sonra restart atmanız istenecektir. Bu işlemden sonra ubuntunuz hazır olacaktır.

 

 

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir