VMware Ubuntu Kurulumu İçin VMware Ayarı

VMware’de ubuntuyu nasıl kurabileceğinizi anlatacağım. Bunun için öncelikle VMware’de ayar yapmamız gerekiyor.  Vmware’ye girip sol üstteki fileden new virtual machine diyoruz. Açılan pencerede Custom seçeneğini işaretleyip next diyoruz. Workstation değeri default olarak kalabilir, tekrar next diyoruz.

“I will install operating system later.” seçeneğini işaretleyip next diyoruz. Operating system olarak linuxu, version olarak ubuntu-64bit seçiyoruz.  Bir sonraki adımda VMvarede hangi isimle gözükeceğini ve nereye kaydetmek istediğinizi soruyor. Kendinize göre doldurup next diyoruz.

Processor (işlemci) penceresinde işlemci sayısı ve çekirdek sayısını 2 yapıyoruz. Bilgisayar özelliklerinize göre arttırabilir yada azaltabilirsiniz ve next diyoruz.  Şimdi kaç Gb ram vereceğimizi soruyor. Ben 4 veriyorum siz Pcnizde 4 varsa 2, 2 varsa 1gb verin. Next dedikten sonra gelen ekranda NATI seçip next diyoruz.

Lgs Logic seçiliyken next diyoruz. Sonra SCSI seçiliyken next diyoruz. Create a new virtual disk seçeneğini işaretleyip next diyoruz. Disk Capasity penceresinde Ubuntu için maksimum ne kadar depolama alanı istediğinizi soruyor. 20Gb yeterli olacaktır. Next demeden önce Store Virtual Disk as a Single File seçeneğini işaretleyip next diyoruz.

Specify Disk File penceresine next diyoruz ve son olarak Finish deyip işlemi tamamlıyoruz.

Makineyi çalıştırırsanız “Operating system not found” hatası verecektir. Bunun nedeni henüz ubuntuyu içine kurmamış olmamızdan kaynaklıdır. Aşağıdaki linke tıklayarak ubuntuyu kurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ubuntu Kurma

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir