PowerPoint Slayta Birden Fazla Müzik Ekleme

Powerpointte yaptığınız slayta birden fazla müziği nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım. Slaytımızı oluşturduktan sonra Ekle -> Ses -> Bilgisayarımdaki ses yolunu izleyerek bir müzik ekliyoruz.

Müziğimizi ekledikten sonra aşağıdaki gibi kayıttan yürüt diye bir pencere açılıyor.

Kısaca hemen bu pencereden bahsedelim. Ses seçenekleri kısmındaki başlangıç kısmını otomatik olarak seçiyoruz. Böylece slayt başladığında müziğimiz çalmaya başlayacak. Slaytlar boyunca çal seçeneğini işaretleyerek slayt gösterisi bitene kadar çalmasını sağlıyoruz. Gösteri sırasında gizle seçeneğini işaretleyerek müzik eklediğimizde gelen ses işaretini gizlemiş oluyoruz. Yürüttükten sonra başa al diyerek şarkının tekrarlamasını sağlayabilirsiniz. Buraya kadar adımlarla tek bir müzik ekleyerek slaytınızı hazır hale getirmiş oluyorsunuz.

Şimdi aynı slayta ikinci müziği ekleme kısmına gelelim. Bunun için öncelikle ilk müziğimizi eklediğimizde ekrana gelen ses işaretine tıklıyoruz ve yukarıdan Animasyon penceresine geçiyoruz. Animasyon bölmesi yazan yere tıklayıp bölmeyi aktif hale getiriyoruz. Şarkının adına sağ tıklayıp efekt seçeneklerine tıklıyoruz.

Açılan pencerede Yürütmeyi başlat kısmı Baştan itibaren olarak işaretli olacak. Yürütmeyi durdur kısmında ise şundan sonra seçeneğini işaretleyip, ikinci şarkıyı hangi slayttan itibaren başlatmak istiyorsak onun bir önceki slayt numarası yazıyoruz. Sonra tamam deyip çıkıyoruz.

Şimdi ikinci müziğin başlamasını istediğimiz slayta geliyoruz. (Ben ilk şarkının efektini 2 olarak ayarladığım için 3. slayta geliyorum.) Daha sonra Ekle -> Ses -> Bilgisayarımdaki ses yolunu izleyerek müziği ekliyoruz. Kayıttan yürüt sekmesine gelip ilk müziği eklediğimizde ki yaptığımız ayarları yapıyoruz. (otomatik başlatma, gizleme, slayt boyunca çalma)

Bu ayarlar bittikten sonra iki müziğimizde slaytımıza eklenmiş oluyor. İki müzik üst üste binmeden, sırası geldiği zaman çalmaya başlıyor. Eğer üçüncü bir müzik eklemek isterseniz ilk müziğe yaptımız efekt ayarlarını ikincisine yapıp üçüncü müziği rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir