UNITY 3D Şekillere Renk ve Desen Ekleme

UNİTY’de 3 boyutlu şekiller nasıl renk veya desen ekleyebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle hiyerarşi sekmesinde bulunan alana sağ tık yapıp 3D object kısmından bir adet cube ekleyelim.

Assets penceresinin altında sağ tık -> create -> material diyerek bir material oluşturuyoruz. Daha sonra materiale bir kere tıklayıp Inspector sekmesini aktif hale getiriyoruz. Main Maps kısmında Albedonun yanında bulunan renk kutusundan rengini değiştirebilirsiniz. Rengini ayarladıktan sonra materiali sürükleyip sahnedeki cubenin üstüne sürüklüyoruz ve renk eklenmiş oluyor.

Desen eklemek için ise öncelikle desen resmimizi assets klasörünün altına sürükleyip bırakıyoruz. Daha sonra renk verirken oluşturduğumuz gibi bir material oluşturuyoruz. Inspector sekmesinde Main Mapsin altında bulunan albedonun yanındaki kutucuğa assetsteki resmi sürükleyip bırakıyoruz. Daha sonra materiali cubenin üstüne sürükleyip bırakıyoruz ve desen eklenmiş oluyor.

Desenin X ve Y ekseninde tekrarını Main Mapsin altında bulunan Tiling değerlerini arttırıp azaltarak değiştirebilirsiniz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir