ASP.NET MVC Entity Framework First Database

Asp.Net MVC’de projemize Entity Frameworkü First Database olarak nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle First Database yöntemi var olan bir veritabanını projeye entegre etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanabilmek için önceden hazırlanmış bir veritabanına ihtiyacınız vardır.

İlk olarak bir MVC projesi oluşturuyoruz. Veritabanı classları genellikle Models klasörü altında tutulduğu için Models klasörüne sağ tıklıyoruz -> Add -> New İtem Diyoruz.

Daha sonra açılan pencerede Sağ üstteki arama bölgesine Ado yazıyoruz. Karşımıza ADO.NET Entity Data Model seçeneği geliyor. Name kısmına veritabanına bağlanırken kullanacağımız classın ismini yazıyoruz ve Add diyoruz. (Örneğin: DatabaseContext)

Karşımıza 4 adet seçenek çıkıyor. Biz var olan bir veritabanına bağlanacağımız için Code First from Database seçeneğini seçiyoruz ve Next Diyoruz.

Açılan yeni pencerede New Connection Diyoruz. Server Name kısmına Sql Management Studioya bağlanırken yazdığımız Server Nameyi yazıyoruz. Daha sonra aşağıya veritabanında bulunan veritabanlarımzı geliyor. Hangi veritabanını kullanacak isek onu seçiyoruz ve Ok diyoruz.

Daha sonra aşağıda connection stringimiz oluşmuş oluyor ve Next diyoruz. Açılan ekranda Tables kısmının yanındaki tiki işaretleyerek tüm tabloları ya da Tablesın alt alanlarını açıp istenilen tablolalar seçilerek Finish denilir.

Görüldüğü üzere veritabanındaki tablolar classlar halinde Models klasörümüzün altına gelmiş oldu.

Son olarak veritabanına bağlanma ile ilgili bir örnek gösterip konuyu bitirelim. Veritabanı bağlantısı için bir controller oluşturalım.

DatabaseContext bizim veritabanına bağlanma classımızdı bu yüzden db adında bir nesne oluşturduk. Eğer veritabanı bağlantı classınızı yazdığınızda could not be found hatası verirse CTRL+. yaparak namespacesini ekleyin.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir