UNİTY Scriptten Sahnedeki Elemana Erişme

UNİTY’de Script ile sahne arasında nasıl bağlantı kurabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle sahnemizi oluşturuyoruz. Daha sonra sahnemize sağ tıklayarak GameObject’in altındaki create empty seçeneğine tıklıyoruz. GameObject diye bir alan geldi, sağ tık rename diyerek adına Kodlarımız yazalım. Scriptlerimizin durduğu yer olacak. Böylelikle kolaylık sağlayacak.

Yine sahnemize sağ tık yapıp Gameobjectin altındaki UI menüsünden bir text ekleyelim. Daha sonra Assetsin altına sağ tık yapıp create menüsünden c# script oluşturuyoruz ve scriptimizin içine giriyoruz.

Sahnemize text eklemiştik. Şimdi textimize ulaşmak script tarafında bir değişken oluşturuyoruz.


public UnityEngine.UI.Text textim;

Textim diye bir değişken oluşturduk. Şimdi son olarak sahneyle bağlantısı kaldı. Bunun için unitye geçip scriptimizi sahne içinde oluşturduğumuz kodlarımız isimli yere sürükleyip bırakıyoruz. Daha sonra kodlarımıza tıklıyoruz. Sağ tarafta textim diye bir alan ve yanında none (text) diye bir boşluk göreceksiniz. O boşluğa sahnedeki textimizi sürükleyip bırakıyoruz ve bağlantı kurulmuş oldu.

Denemek için aşağıdaki kodu void Start() içine yazıp çalıştırabilirsiniz.


textim.text="Deneme Yazısı";

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir