C++ Çarpım Tablosu

C++ ta çarpım tablosu yapacağız. Bunun için iç içe for döngüleri kullanacağız. Şimdi kodumuza geçelim ve sonucu görelim.

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
for(int i=1;i<=10;i++)
{
for(int j=1;j<=10;j++)
{
cout<<j<<"*"<<i<<"="<<i*j<<"\t";
}
cout<<endl;
}
return 0;
}

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

2 thoughts on “C++ Çarpım Tablosu

 • Nisan 30, 2020 tarihinde, saat 1:50 pm
  Permalink

  kardeşim bir sorum olacak senden

  İç içe döngü deyimlerini kullanarak Çarpım tablosunu ekrana yazan C programının kodlarını yazınız. Çarpım tablosunda şöyle bir farklılık olması isteniyor. Program ilk çalıştığında kullanıcıya kaça kadar olan çarpım tablosunu görmek istiyorsunuz diye soracak ve kullanıcı 2 sayı girecek. Bu iki sayının birbiri ile çarpımına kadar olan çarpımları ekrana tablo şeklinde yazdıracak program istenmektedir. Örnek olarak eğer kullanıcı birinci sayı olarak 5, ikinci sayı olarak 7 girer ise 7×5 e kadar olan tüm çarpımları ekrana yazacaktır. Daha sonrada “Yeni tablo görmek ister misiniz?” diye soracak. Kullanıcı 1 cevabını verirse program baştan başlayarak tekrar iki sayı girmesi istenerek yeni tabloyu yazacak. Eğer 1’den farklı bir değer girer ise “program sonlanıyor” diye mesaj vererek programı sonlandıracak C kodlarını yazınız. Programın örnek çalışması aşağıdaki gibidir

  Yanıtla
  • Nisan 30, 2020 tarihinde, saat 9:05 pm
   Permalink

   Konuyu anladım fakat sorunuz ne onu anlamadım ? Programımı yazmamı istiyorsunuz ?

   Ben size yinede şöyle yardımcı olayım. Zaten çarpım tablosu oluşturma üstteki kodda mevcut. Bunu C söz dizimine göre uyarlayabilirsiniz. Kullanıcıdan 2 adet sayı alın ve bu sayılara göre döngülerin içine if koyarak i ve j değeleri dışardan alınan sayılara eşit olduğunda döngüleri kırın. Yeni tablo deyimi içinde “goto” ifadesini kullanarak başa dönülmesini sağlayın.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir