Bunu Başar, Tek Başına Dik Durmayı

Yalnızlığı sevmek öyle isteyerek olmuyor. İnsanlar seni buna itiyor, gerek hareketleri gerek düşünceleri ve düşünemedikleri…
Sevmiyorsun işte boşuna. Seçiyorsun zorunlu olarak. Ne sevgiden, ne ilgiden ne de seni anlayabiliyorlar. Sıkışmış olduğun o boşluğu ya da mutsuzluğu görmüyorlar.

Çok şey beklememek lazım belki de. Asıl önemli olanın bu olduğunu öğreneli çok oldu ama umut dünyası işte anlasan da kendini inandıramıyorsun farkında olduğun gerçeklere karşı direnemiyorsun.
Tek yapacak şey belki de alışmak ne kadar zor olsa da. Umutlar insanların her şeye rağmen yaşama sebebidir. Mutsuzluklara, kayıplara, başarısızlıklara, bencilliklere ve nankörlüklere rağmen. Dünyaya baktığın bakış açısını değişmedikçe umutsuzluklara kapılmaya mahkumuz sanırım.

Canım ciğerim dediğin birisini ararken insan sevinir değil mi ? Ama sevinemiyorsan artık içinden gelse de yaparken seni mutlu etmiyorsa onun sesi ondan sonrası zor işte her koştuğunda duvara çarpmak gibi etki bırakıyor. Gününü mahveden her şey ince bir davranış, söz, ses tonu sadece sen mi fark ediyorsun sanıyorsun hayır. Herkes yaptığının farkında. Kork çünkü seni üzmek için yapıyorlar. Yıldırmak için yapıyorlar. Kıymet bilmedikleri gibi saygı da göstermiyorlar. Çok şey bekleme insanlıktan sende yapıyorsun bunların aynını isteyerek hemde çünkü insan karakteri bu. Böyle yaratıldık. Nefis verildi bir de az biraz karakter doğduğun çevre ve insanlar neticesiyle şekillendin peki sen ne kadar yıkabilirsin tüm bunları. O güç verildi mi? Zor işte bazı şeyler… Temeli sağlam atılmış bir evi yıkması da yıkıklarını saklayıp temizlemesi de zor. Umutsuzluk olsun diye demiyorum ben yıllardır o gücü arıyorum tek vardığım yargı insanları önemsememek, kendinden başkasını.

Bununda bir getirisi var duygusuz olacaksın cani olacaksın ‘CANİ’ böyle diyecekler sana alış. Kendilerini yaftalamayacaklar, asla. Yok edecekler seni, insanlık yoksunu, soğuk, duyarsız. Bilmeyecekler ki düşüneceksin sen her şeyi. Önemli olmayacak onların ağız dolusu cafcaflı sözleri. Gözlere sokmaya çalıştıkları iyi niyetleri, gösterdikleri ağırbaşlılıkları ve verdikleri sözü tutmuşlarcasına sergiledikleri dürüstlük ! En çok da ne hoşuna ne gidecek biliyor musun : öyle olmadıklarını bileceksin ama düzeltmek için hiç bir çaba göstermeyeceksin, içinden gelmeyecek acizliklerini açık edip onlar gibi olmak istemeyeceksin. Boşvermeyi, yok saymayı öğretecek o kişiler sana. Sonra iyi ki tanımışım diyeceksin tecrübe oldu beklentilerimi iyi kötü ne varsa karşıladınız diyeceksin. Şaşıramamışlığın mutlu edecek seni. Komik değil mi bu tecrübeleri başarı olarak göreceksin. İşte o zaman kendi kararlarına güvenmeyi öğreneceksin.

Diyorum ya hiçbir şey boşuna değil bütün bunlar boşuna değil kabul edeceksin üzülsende sinirlensende kabul edeceksin. En kötüsü kalbinle hissetmen zayıflayacak, mantığını gardiyan gibi görüp ondan nefret edeceksin duyusal bir arayışa gireceksin. Bu durum seni zorlayacak aldığın kararlar sonunda pişman olmayacaksın belki ama eskisi gibi düşünmeden yaşamayı, hata yapmayı özleyeceksin. En çok da bunu arzu edecek benliğin senden. Her sıkışmışlık da boşvermek isteyeceksin ama olduğun o yeni sen izin vermeyecek. Umarım aradaki dengeyi kurarsın. Kuramazsan şayet; o ikilem bitirecek seni.

Boşver tüm bunları küçük birer detay sadece ; sen hayattaki amacına odaklan gerisi teferruat. Bunu başar, tek başına dik durmayı. Gereksiz kalabalıklarsız yaşamayı. Çünkü yalnız doğdun yalnız öleceksin. Tek çıktın, tek gireceksin o tabuta. Vicdanlı ol. Vicdanın varsa dinin kitabın en güzeli o. Seni sen, seni insan yapan vicdanın olacak. Ama onunda bir ayarı var öyle kolay mı onu da yönetmesi. Teraziye koyma hiçbir şeyi ne verildiyse yaşa. Dengelemeye çalışırsan bir sen kalmıyor ortada. Neydin ne olacaktın ne istiyordun nasıl davranacaktın, kimlerden ve nelerden nefret ediyordun bu sorular… Baş etmeye çalışma kendinle kendini sev ve olduğun karakteri benimse. Aksine yeltenirsen kaybolursun zamanda işte o zaman bul bulabiliyor musun bir sen daha…

Yazar: Anonim

Sizde yazı yazmak istiyorsanız tıklayın.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir