Exe Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü

Herhangi bir uygulamayı veya oyunu çalıştırırken exe durduruldu hatası alabilirsiniz. Bunun birçok nedeni olabilir. Şimdi bizde tek tek bu nedenlerin neler olduğunu inceleyip sorunu düzeltmeye çalışacağız.

1) İlk neden olarak yüklenen programın dosyalarında virüslü dosyaların bulunması olabilir. Eğer virüs var ise bilgisayarınızdaki antivirüs programı ya da windows güvenlik duvarı bunu otomatik olarak karantinaya alacaktır ve dosya içeriği eksik olduğu için exe durduruldu hatası verecektir. Güvenlik duvarını ya da antivirüsü kapatarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ama bilgisayarınız korunmasız kalacağı için bu yöntemi denemenizi tavsiye etmem.

2) İkinci neden olarak uyumluluk sorunu olabilir. Uyumluluk sorununu çözmek için programın exe’sine sağ tık yapıp uyumluluk sorunu giderme deyin. Daha sonra karşınıza gelen ekranda önerilen ayarlarla deneyi seçerek devam edin. Son olarak programı sına deyin ve düzelip düzelmediğini kontrol edin.

3) Son olarak veri yürütme engeli olabilir. Bu sorunun çözümü için bilgisayarıma sağ tıklıyoruz ve özellikler diyoruz. Sol tarafta bulunan gelişmiş sistem ayarlarına tıklıyoruz. Gelişmiş sekmesindeki performans bölümünde bulunan ayarlara tıklıyoruz. Veri yürütme engellemesi sekmesine geliyoruz. Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP’yi aç seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Ekle diyerek hata veren exeyi seçiyoruz. Uygula tamam diyerek işlemlerimizi tamamlayıp tekrar programın çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir