USB Bellek Okuma-Yazma Koruması Kaldırma

USB belleğe dosya yüklerken ya da usb bellekten dosya almaya çalışırken okuma-yazma korunması hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatanın çözümü için aşağıdaki üç yoldan birini deneyebilirsiniz.

1.YOL

Bilgisayarıma sağ tık yapıp yönet diyoruz. Daha sonra açılan pencerenin sol menüsünde bulunan aygıt yöneticisine tıklıyoruz. Disk sürücüleri bölümünün altında flash belleğinizin ismini göreceksiniz. Ona sağ tık yapıp cihazı kaldır deyin. Yukarıdaki Eylem sekmesinden donanım değişikliklerini tara diyoruz ve flashımız tekrar açılıyor. Şimdi tekrar dosya işlemini deneyin sorun hallolmuş olacaktır. 

2.YOL

Bilgisayarımızın sol alt tarafında bulunan windowsa tıklayıp cmd yazarak ya da windows+r tuşlarını kullanıp açılan pencereye cmd yazarak komut istemini açıyoruz.

Açılan siyah ekrana diskpart yazıyoruz. “Değişiklik yapmasına izin veriyor musunuz ?” gibi bir soru karşınıza gelebilir evet deyip ilerleyin. Karşımıza yeni bir siyah ekran gelmiş olacak başında DISKPART> yazacak.

Bu ekranda list disk yazarak bilgisayarımıza bağlı olan diskleri görebiliriz.

Burda Size yani boyutu MB cinsinden olan flash belleğinizdir. Disk numarası kaçsa Select Disk numara şeklinde flash belleği seçiyoruz.

Son olarak Attributes disk clear readonly diyerek yazma korumasını siliyoruz ve flashımıza dosya yazabiliyoruz.

3.YOL

Bu yolda 2. yoldaki gibi disk seçme işlemine kadar geliyoruz. Bu sefer attributes disk clear readonly komutu yerine clean yazıyoruz. Daha sonra burayı kapatıyoruz.

Bilgisayarıma sağ tık yapıp yönet diyoruz. Sol menüde depolamanın altında bulunan disk yönetimine tıklıyoruz. Daha sonra alt kısımda flashınızın boyutu kadar ayrılmamış alan olacak siyah renkte. Bu alana sağ tıklayıp yeni basit birim diyoruz. Gelen pencerelere next next diyerek oluşturuyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Flashınızı kullanabilirsiniz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir