C++ Random Sayı Üretme

C++’ta nasıl random sayı üretebileceğinizi göstereceğim. Random sayı üretmek için rand()%sayi komutu kullanılır. Sayı yerine kaç yazarsanız 0 ile o sayı arasında random sayı üretir.

Aşağıdaki örnekte sayı 0 ile 2 arasında üretiliyor ve sayı 1 kere üretiliyor. Programı kapatıp açsanızda sayı değişmez. Diğer örnekte değişen sayı yapacağız.


#include <iostream>
#include <conio.h>
#include <stdlib.h>

using namespace std;

int main()
{
int a;

a=rand()%2;
cout << a<< endl;
return 0;
}

Bu örnekte sayımızı 1 ile 10 arasında üretip, programı her kapatıp açtığımızda sayının yenilenmesini sağlayacağız. Yenilenmesini sağlayan kod srand() komutudur.


#include <iostream>
#include <conio.h>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>

using namespace std;

int main()
{
int a;
srand(time(NULL));
a=1+rand()%10;
cout << a<< endl;
return 0;
}

NOT: Kütüphaneleri eklemezseniz hata verir.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

2 thoughts on “C++ Random Sayı Üretme

 • Ekim 21, 2021 tarihinde, saat 3:39 pm
  Permalink

  merhaba ben korhan, ben bir çocuğum ve kendi kendi kendimi kodlama konusunda eğittim, şimdi ise bütün bildiklerimi toplayıp bir konsol yaptım, konsoluma merhaba diyebiliyorsunuz size geri merhaba yazıyor gibi, ve konsoluma oyun da eklemek istedim, yapılması en kolay oyulardan biri olan sayı tahmin oyununu yapmaya çalıştım, pek başarılı olduğum söylenemez ama sonra sizin web sitenizi buldum ve sizin önceden yazmış olduğunuz kodlardan alıntı yaparak sayı tahmin oyunumu tamamladım, size teşekkür etmek istedim.

  Yanıtla
  • Ekim 22, 2021 tarihinde, saat 7:19 am
   Permalink

   Merhaba Korhan,

   Sana yardımcı olabildiğim için çok sevindim. Destek almak istediğin her konuda bana ulaşabilirsin. Elimden geldiğince yardım etmekten memnuniyet duyarım. Kendine iyi bak 🙂

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir