Bilgisayar Açıldıktan Sonra Kapanıyor

Bilgisayarınız açıldıktan kısa bir süre sonra kendiliğinden hemen kapanıyorsa bunun birçok farklı nedeni olabilir. Bunun için aşağıdaki tüm yolları deneyerek sorunun nerede olduğunu bulabilirsiniz.

1- Bilgisayarınıza virüs girmiş olabilir.

Program kurarken, dosya indirirken vb. işlemleri yaparken virüs bulaşmış olabilir. Bu virüs yüzünden bilgisayarınız kapanıyor olabilir. Bir antivirüs programı kullanarak bilgisayarınızı taratın.

2- Fanınız çalışmıyor olabilir.

Nadirde olsa yaşanılan sorunlardan biride fanlardır. Bazen fanlar kendi kendilerine bozulabiliyor. Fanda sorun olup olmadığını anlamak için kasa açıkken bilgisayarınızı çalıştırın ve fanın hareketlerini inceleyin.

3- Kasanızın içi tozlanmış olabilir.

Bilgisayar kasalarında temizlik genellikle önemsenmemektedir. Uzun zaman boyunca açılıp bakım yapılmayan kasalarda fazla toz birikmiş olur. Bilgisayarın kasasını açıp bu tozları süpürge yardımıyla temizleyin.

4- Termal macun bitmiş olabilir.

Termal macun, işlemci ve soğutucu arasındaki ısıyı daha iyi aktarmak için kullanılır. Eğer termal macun bitmişse işlemcideki sıcaklık soğutucu tarafından düşürülemeyecektir ve işlemci ısınıp bilgisayar kapanacaktır. Termal macunu kontrol edip değiştirin.

5- Güç kaynağında problem olmuş olabilir.

Laptop kullanıcısı iseniz ve bataryada çalıştırırken bu hatayı alıyorsanız bataryanızda sorun olabilir. Bataryanızı çıkartıp fişe takılı şekilde bilgisayarınızı çalıştırıp tekrar sorun olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer masaüstü kullanıcısı iseniz bilgisayar kasasının arkasındaki güç kablosunu kontrol ediniz. Temassızlık bu tür sorunlara yol açabiliyor.

6- RAM bozulmuş olabilir.

Birden fazla RAM kullanıyorsanız, biri bozulduğunda bilgisayarın yeniden başlamasını sağlar. RAMleri teker teker deneyerek bozuk olan RAMi bulup çıkarabilirsiniz.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir