UNİTY Sahneler Arası Geçiş

UNİTY’de birden fazla sahne oluşturduğunuzda, bu sahneler arası geçişi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle hiyerarşi panelinin altına iki adet sahne oluşturuyoruz. Daha sonra sol üstte bulunan file sekmesinden build settings ayarlarına giriyoruz. Add Open Scenes diyerek sahnelerimizi ekliyoruz. Sahnelerin sağ tarafında numaralar yazıyor 0,1 diye bunlar önemli. Yerlerini değiştirmek istiyorsanız sürükleyerek yer değiştirebilirsiniz. Daha sonra hangi sahne hangi numarada bakıp çıkıyoruz.

Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra Assetsin altına sağ tık yapıp create sekmesinden c# script oluşturuyoruz. Adı önemli değil. İçine girip aşağıdaki kodu ve kütüphaneyi yapıştırıyoruz.


using UnityEngine.SceneManagement; // Kütüphane kısmına yapıştırılacak

public void sahnedegis(int sahneid) {
SceneManager.LoadScene(sahneid);
}

Bu işlemden sonra unitye dönüp oluşturduğumuz scripti ilk sahnemizin maincamera kısmının üzerine sürükleyip bırakıyoruz.

Benim scriptimin adı girişti. Sürükleyince resimde alt kısımda görüldüğün gibi maincameraya eklenmiş oldu.

Son olarak geçiş yapmak için bir buton ekleyelim ve geçişi onla sağlayalım. İlk sahnemize buton koyuyoruz ve üstüne tıklıyoruz. Daha sonra inspector sekmesindeki OnClick() eventine geliyoruz. Sağ altında bulunan + simgesine tıklıyoruz. Runtimenin altında none yazan yerin sağındaki yuvarlağa tıklıyoruz. Açılan pencereden scene sekmesine gelip maincamerayı seçiyoruz. Son olarak Nofunction kısmına tıklayıp scriptimizin adını bulup daha sonra altında açılan menüden sahnedegis fonksiyonunu seçiyoruz.

Gördüğünüz gibi altta sayı geldi. Bu sayı hangi sayfaya gideceğini soruyor. Buildsettings kısmında ayarladığımız ikinci sayfaya gitsin istiyoruz onun için 1 yazıyoruz. Ve yönlendirme işlemi başarıyla gerçeklemiş oluyor.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

6 thoughts on “UNİTY Sahneler Arası Geçiş

 • Şubat 6, 2020 tarihinde, saat 12:21 pm
  Permalink

  Allah senden Razı olsun kardeş daha yeni başladım ilk kodlarımı senin sayende çalıştırabildim.

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2020 tarihinde, saat 8:11 pm
  Permalink

  Eyvallah kardeşim. Bizim istediğimiz sadece bu,
  adamlar Youtube’de bu konu üzerine 20-30-40 dakika video çekmiş. En son burayı buldum teşekkürler oldu.

  Yanıtla
  • Haziran 6, 2020 tarihinde, saat 8:33 pm
   Permalink

   Herkesin anlatma şekli farklı olabiliyor o yüzden bir şey diyemeyeceğim 🙂 Sorunu çözebildiğinize sevindim. Rica ederim 🙂

   Yanıtla
 • Mayıs 6, 2023 tarihinde, saat 8:47 pm
  Permalink

  EyvAllah reis sağolasın çok işime yaradı

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir