Oracle Veri Tabanı Yöneticisi (DBA)

Bir DBA adayının İşletim Sistemi (OS), Storage, Network, Server, Programcılık gibi birçok konudan az ama öz anlaması gerekiyor. Çünkü genelde sistemin sorunları döner dolaşır asıl sorumlusu olmasa da DBA’e gelir.

Peki bu DBA ne iş yapar konusuna gelecek olursak:

DBMS Kurulumları (Oracle kurulumları okadar kolay değil) – Hangi uygulamanın veritabanı kurulumu yapılacak? Veriler büyük mü olacak küçük mü? Online veritabanı mı? DSS veritabanı mı? OLTP veritabanı mı? Single Instance mı? RAC mı? RAC ise kaç node? Versiyonu ne olacak? Bu versiyonda bir BUG ile karşılaşırmıyım?

İzleme (Monitoring) – Kim ne yapıyor? Kim kimi bekletiyor? Kim bekletiyor? Kim bekliyor? Neden bekliyor?

Güvenlik (Security) – Veritabanımıza kimler bağlanıyor ve ne yapıyorlar?

Olağan üstü durum merkezi kurulum ve yönetimi – Doğal afet sonucu veri merkezimizi (Data Center) tamamen kaybedersek ne yapacağız? En kısa sürede ayağa kalkabilecekmiyiz? Ayağa kalktık peki nekadar veri kaybedebiliriz?

Performance Tuning – Ne yapsamda veritabanı daha efektif çalışsa?

SQL Tuning – Bu kötü SQL kime ait? Bu böyle çalışmamalı. Yanlış index kullanıyor.

Yedekleme (Backup and Recovery) – Aldığımız yedek doğru mu? Ya veritabanı göçerse? A planım ne olmalı? B planım? C planım?

Sürüm Yükseltme (Upgrade) – 11g upgrade yapmalımıyız? Yaparsak artılarım ne olur? Uygulamalarım etkilenir mi? Ne kadar hizmet kesintim olur?

7/24 desteğide göz ardı etmemekte fayda var.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir