ASP.NET Gridview Sil Butonu Ekleme

ASP.NET te Gridviewe sil butonunu otomatik olarak ekleyebiliyoruz. Bunu yapmak için öncelikle bir gridview ekliyoruz. Daha sonra gridviewin AutoGenerateDeleteButton özelliğini True yapıyoruz.


<asp:GridView ID="gridview" runat="server" AutoGenerateDeleteButton="True" ></asp:GridView>

Şuan buton aktif oldu fakat silme işlemi gerçekleşmez. Silme işlemini yapabilmek için Gridviewin RowDeleting eventine giriyoruz. Daha sonra aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz.


 string id = gridview.DataKeys[e.RowIndex].Value.ToString();
 SqlCommand cmd = new SqlCommand("delete from tblRandevu where randevuId=" + id, baglan.con);
 baglan.con.Open(); // veritabanı bağlantı açma
 cmd.ExecuteNonQuery();
 baglan.con.Close(); // veritabanı bağlantı kapama

Kodu böyle çalıştırırsak hata verir. Çünkü DataKeyNames özelliğine bir değer atamadık. Gridviewin, DataKeyNames özelliğine hangi sütuna göre silmek istiyorsak, o sütunun adını yazıyoruz.


<asp:GridView ID="gridview" runat="server" AutoGenerateDeleteButton="True" OnRowDeleting="gridview" DataKeyNames="RandevuNumarası" ></asp:GridView>

DataKeyNames yazdığımız sütun adı veritabanından çektiğimiz sütun adı ile aynı olmalı yoksa hata verir. Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra sil butonu sorunsuzca çalışacaktır.

Furkan Aktaş

Bilgisayar Mühendisiyim. Microsoft MCSA Web Applications Sertifikasına Sahibim. Aktif iş hayatımda Full Stack .Net Developer olarak çalışmaktayım.

2 thoughts on “ASP.NET Gridview Sil Butonu Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir